Son Dakika… Netanyahu’ya savaş kabinesinden darbe hazırlığı! Ortalığı karıştıran iddia

SON DAKİKA HABERİ: İşgalci İsrail’de Binyamin Netanyahu’nun koltuğu sallanıyor. İsrail basınında, Başbakan Netanyahu’ya 7 Ekim’de Gazze Şeridi sınırında yaşananların sorumluluğunu üstlenmesi için baskı yapmak amacıyla 3 bakanın istifa etmeyi düşündüğü yönünde haberler yer aldı. Gazetenin bir başka haberinde de İsrail’de yapılan bir ankete yer verilmiş; katılımcıların yüzde 66’sının 7 Ekim’de yaşanan hatalardan dolayı Başbakan Binyamin Netanyahu’nun savaşın ardından istifasını istediği belirtilmişti.

İşgalci İsrail güçleri, Gazze’de sınırlı rehine operasyonu yaptığını açıkladı. Ordu Sözcüsü, “Kara güçleri rehine aramak için Gazze’ye girdi. Rehineler için sınırlı kara baskını yapılıyor.” açıklamasında bulundu.

Filistin medyasının 7 Ekim’den bu yana “en ağır bombardıman” olarak nitelendirdiği İsrail hava saldırılarında son 24 saat içinde Gazze genelinde en az 400 Filistinli şehit oldu.İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

 • 16.29 – İsrail basınına göre 3 bakan, Netanyahu’ya baskı için istifa etmeyi düşünüyor.
 • 16.10 – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üst düzey Hamas yetkililerine Türkiye’yi derhal terk etme talimatı verdiği” iddialarının tamamen asılsız olduğunu duyurdu.
 • 15.50 – Sağlık Bakanlığı tarafından Gazze için gönderilen tıbbi cihaz ve ilaçlar, Mısır’ın El Ariş Havaalanına getirildi.

 

 • 14.10 – Gazze’deki Sağlık Bakanlığı: İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 387 artarak 5 bin 87’ye yükseldi. Ölenlerden 2 bin 55’i çocuk, 1119’u kadın.

 • 13.59 – İsrail’in Gazze saldırılarında yıkılan cami sayısı 32’ye yükseldi.
 • 12.12 – Türkiye’den Gazze’ye ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan iki askeri uçak Mısır’a hareket etti.
 • 11.13 – İsrail ordusunun Batı Şeria’da gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısı 85’e yükseldi.
 • 10.50 İsrail Ordu Sözcüsü: Kara güçleri rehine aramak için Gazze’ye girdi. Rehineler için sınırlı kara baskını yapılıyor. 
 • 10.48 – Kanada Başbakanı Trudeau, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştü.
 • 10.13 – ABD Başkanı Biden, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’nin liderleriyle görüştü
 • 10.13 – İsrail güçleri bu sabah Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliya ve Feluca bölgeleri ile orta kesimindeki Deyr el-Belah kentini bombaladı.
 • 09.59 – İsrail güçleri, Batı Şeria’da gece başlattığı gözaltı operasyonlarını sabah saatlerinde de sürdürdü.
 • 09.38 – İsrail ordusu bir günde Gazze Şeridi’nde 320 noktayı vurarak 400 Filistinliyi şehit etti.
 • 09.18 – Refah Sınır Kapısı işgal güçleri tarafından tekrar vuruldu. Saldırı yardım TIR’larının bölgeye girişi sırasında yaşandı. BM, Gazze’ye yardım taşıyan TIR’lar bölgeye giriş yaptığını açıkladı.

 HASTANE ÇEVRELERİ SALDIRI ALTINDA

İsrail savaş uçakları Gazze’nin orta kesimlerindeki Şifa Hastanesi ve Kudüs Hastanesi çevrelerini de hedef aldı.

Filistin Kızılay’ı, saldırılara ilişkin, “Gazze’deki Kudüs Hastanesi yakınlarında şiddetli bombalamalara tanık oluyoruz. Hastanede meydana gelebilecek her türlü bombalamadan uluslararası toplumu sorumlu tutuyoruz ve hastanede 12 binden fazla yerinden edilmiş kişinin bulunduğu konusunda uyarıyoruz.” açıklamasında bulundu.

“HASTANELERİ BOŞALTIN!”

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “İsrail, Gazze’deki birçok hastanenin boşaltılmasını istedi. Hastaneler tahliye edilmezse vuracağını söyledi.” denildi.

Şifa Hastanesi’nin içinde en çok yaralı barındıran tıp merkezi olduğu biliniyor.

KARA HAREKATINA HAZIRLIK 

İsrail ordusu daha önce yaptığı açıklamada, savaşın bir sonraki aşamasına (kara harekatı) hazırlık amacıyla Gazze’de İsrail güçlerinin karşılaşabileceği tehditleri azaltmak için hava saldırılarını yoğunlaştırdığını duyurmuştu.

4 BİN 700 FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU 

Gazze’ye yönelik yürütülen saldırıların 16’ncı gününde İsrail savaş uçakları ve topçu atışlarıyla eşzamanlı kentin çeşitli bölgelerindeki yerleşim yerlerine düzenlenen bombardımanlarda en az 25 katliam gerçekleştirdi.

Kentin birçok bölgesine havadan ve karadan yürütülen saldırılar sonucu bir günde 400’den fazla Filistinli hayatını kaybetti.

WAFA’ya göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli sayısı 4 bin 700’e yükseldi.

Ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar, kadınlar ve yaşlılar oluşturuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x