Akşener’den skandal Filistin açıklaması: İsrail’i aklamak için kıvrandı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısına katıldı.

Aksa direnişine ‘terör’ benzetmesi

“Gazze’de yaşananlar terördür ve Hamas yapmış olduğu eylemlerle Filistin halkının haklı mücadelesine kara bir leke sürmüştür” diyen Akşener, Hamas’ın işgale karşı başlattığı ‘Aksa Operasyonu’na ‘terör’ olarak nitelendirerek “Yıllardır uluslararası hukuku çiğneyen İsrail’i bugün dünya kamuoyu nazarında mağdur hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Akşener sözlerine şöyle devam etti:

“1967 sınırları çerçevesinde bağımsız bir Filistin devletinin kurulma çabaları sürerken, bölgenin istikrara kavuşması için dünya kamuoyu destek verirken, bu terör eylemi en büyük zararı Filistin halkına vermiştir. Nitekim, yıllardır uluslararası hukuku çiğneyen İsrail’i bugün dünya kamuoyu nazarında mağdur hale getirmiştir. Biz İYİ Parti olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’nin her şeyden önce milli menfaatlerimiz çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda Dışişleri Bakanlığı’nın bugüne kadar sergilemiş olduğu sağduyulu ve dengeli duruşu doğru buluyor ve en azından şu ana kadar eski hatalardan ders çıkarılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz.”

“Hamas’ın uyguladığı terörün karşısındayız”

Konuşmasına “Filistin hükümeti, Türkiye’ye karşı Ermeni lobisinin, Uygur Türklerine karşı Çin’in, Kıbrıs Türklerine karşı Rum yönetiminin yanında durdu” diye devam eden Akşener,

“‘Öyleyse biz de Filistinlilere karşı İsrail’in yanında durmalıyız’ diyenler var. Doğrudur, Filistin hükümeti Türkiye’ye bu kötülükleri yaptı ama basiretsiz Filistin hükümetinin Türk düşmanı tavırlarını bölgede can çekişen Filistin halkına mal edemeyiz. Nasıl ki Hamas’ın uyguladığı terörün karşısında duruyorsak, İsrail’in bayram günü Kudüs’te Müslümanlara ateş açan terörünün de karşısında duruyoruz. Nasıl ki Hamas’ın sivilleri hedef alan eyleminin karşısında duruyorsak, İsrail’in de savaş diyerek meşru göstermeye çalıştığı ama Gazzeli sivilleri, çocukları ve kadınları hedef alan eylemlerinin karşısında da duruyoruz. Eğer bölgede barışı tesis edeceksek İsrail’in gaddarlığını sahiplenen Batı ile terörü bile sahiplenen Doğu arasında Türkiye olarak her daim hakkı, merhameti ve vicdanı sahiplenen taraf olmalıyız”

açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x