Sıcak Gelişme! SEC’den Yeni Binance Suçlaması!

Kripto para dünyasında Binance ile ilgili haberler bitmek bilmiyor. SEC ile devam eden yasal süreçte hemen her gün yeni gelişmeler söz konusu. Son gelişme ise SEC tarafından geldi. SEC’in yeni bir suçlaması var. Detaylara bakalım.

Binance için zorlu süreç devam ediyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’den haber var. Dozunu artıran yasal mücadelede Binance.US’yi devam eden bir soruşturmada işbirliği yapmamakla suçladı. Düzenleyici kurum, kripto para borsasının staking, takas ve aracılık hizmetlerinin, yakın zamanda mühürsüz mahkeme dosyalarında ortaya çıktığı üzere federal menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

SEC‘in birincil endişesi, Binance.US’nin Binance’in uluslararası kuruluşu tarafından sağlanan bir saklama hizmeti olan Ceffu’ya bağımlılığının devam etmesi etrafında dönüyor. Ceffu’ya olan bu bağımlılık dikkat çekiyor. Buna göre varlıkların offshore’a transfer edilmesini önlemek için tasarlanmış önceki bir anlaşmanın ihlali olarak algılanıyor.

Binance.US düzenleyici incelemeye yanıt verdi

SEC, şirketin keşif sürecinde sınırlı kanıt sunduğunu gerekçe gösteriyor. Böylece Binance.US’nin uyumluluğuna ilişkin çekincelerini dile getiriyor. Bu kanıt boşluğunun, borsanın fonlara erişimi yalnızca yerel ABD personeliyle kısıtlamayı amaçlayan rıza kararına uyup uymadığına dair soruları gündeme getirdiğini iddia ediyorlar.

SEC’in Ceffu ile ilgili soruşturmasına ve endişelerine yanıt olarak Binance.US pozisyonunu kararlılıkla savundu. Borsa, düzenleyicinin Ceffu konusundaki endişelerinin abartılı ve yersiz olduğunu savunuyor. Ayrıca ek belge talebini “beyhude bir çaba” olarak nitelendiriyor.

Mahkeme belgeleri ne diyor?

Mahkeme belgeleri Perşembe günü, ABD SEC’in Binance.US’yi soruşturmada işbirliği yapmamakla suçladığını gösteriyor. Diğer taraftan Ceffu tarafından sağlanan saklama hizmetlerinin, varlıkların yurt dışına akışını engellemeye yönelik bir anlaşmayı ihlal ettiğini sorguladığını gösteriyor.

Binance.US, Ceffu yazılımının sağlayıcısı olarak sadece cüzdan oluşturma eyleminin, Binance Holdings Ltd’nin uluslararası koluna müşteri fonlarına saklama veya erişim hakkı vermediğini ileri sürüyor. Borsa, müşterilerin varlıklarının güvende kaldığını belirtiyor. Ayrıca saklama düzenlemesinden etkilenmediğini vurgulayarak SEC’in iddialarına meydan okuyor.

Farklı boyutlar

SEC’in soruşturması Binance.US ve Ceffu kullanımını daha derinlemesine araştırıyor. Diğer taraftan, kripto para borsası artan düzenleyici baskıyla karşı karşıya. Bu soruşturmanın sonucu, dijital varlık endüstrisindeki yasal çerçeve ve uygulamalar üzerinde geniş kapsamlı etkilere sahip olacak. Ayrıca gelecekteki düzenleyici eylemler için emsal teşkil edecek.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda SEC’in hamleleri ister istemez kripto para yatırımcısında şüphe uyandırıyor. Bu durum alana girmek isteyen yatırımcı için de soru işaretlerine neden oluyor. Şimdiden mahkeme sürecinin nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x