Microsoft’un Güvenlik Yazılımlarına Yapay Zekâ Desteği Geldi

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda OpenAI ile yaptığı “multi milyon dolarlık” anlaşmanın ardından Office Uygulamaları, Dynamics 365, Bing ve hatta Skype’a bile yapay zekâ desteği geldiği açıklanmıştı. Hemen hemen her ürününü yapay zekâ modellerini kullanarak bir sonraki seviyeye taşımak isteyen şirketin yeni hedefiyse güvenlik sistemleri oldu.

Microsoft, bugün yaptığı duyuruda şirketler için sunduğu güvenlik araçlarına ChatGPT-4’ün gücünden yararlanan yapay zekâ modeli desteği getirdiklerini duyurdu.

Pek çok alanda başarılı olsa da kimi zaman hatalı bilgiler verebiliyor

Microsoft’un güvenlik araçlarındaki yenilikleri duyurduğu Microsoft Secure isimli etkinlik kapsamında yapılan duyuruda özellikle Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Güvenliği alanlarında kullanılan ve şirket içi ve dışı sunucuların güvenliğinde kullanılan pek çok yazılıma ChatGPT-4 desteği getirildiği açıklandı. Bu destek sayesinde kullanıcılar karşılaştıkları tehditleri ve sorunları kolayca çözebilecek. Ayrıca kullanıcılar, sistemin anlık durumu, gelen saldırılara karşı güvenlik önlemleri, yazılımsal ve donanımsal destek ve bilgi alma amacıyla bu sistemi kullanabilecek.

Microsoft yetkilileri yaptıkları sunumda ve paylaştıkları videoda sistemin ChatGPT-4’ün güvenlik alanında özelleştirilmiş bir sürümünü kullandıklarını belirtiyor. Ancak hâlâ test aşamasında olan sistemin kimi zaman hatalı bilgiler verdiğini açıkça belirten yetkililer, yapay zekâ modeli tarafından verilen cevaplara “Alakalı”, “Alakasız” ya da “Eksik” gibi geri bildirimlerde bulunularak test aşamasındaki sistemin hızla gelişebileceğini belirtiyor.

Ayrıca bu yapay zekâ modeli, güvenlik uygulamalarına tamamen bağlı olacağı için ortaya çıkacak bir siber saldırı durumunda yapay zekâ modeli, saldırının muhtemel boyutunu ve türünü tespit ederek çalışanlara en hızlı çözüm yolunu otomatik olarak sunabilecek. İleriki sürümlerdeyse yapay zekânın bu tehditlere otomatik olarak yanıt vermesi ve anlık kararlarla sistemi güvene alması hedefleniyor.

Henüz test aşamasında olan Microsoft Security CoPilot’ın yakın zamanda tüm kullanıcılara sunulması beklenirken benzer bir sistemin yakında Windows 11’in güvenlik duvarına da ekleneceği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir