Kurumlar Vergisi Arttı, Hazine KKM Yükünü TCMB’ye Devretti

Yeni atanan ekonomi yönetimi, bütçe üzerinde denge sağlamak amacıyla bazı yeni kararlar aldı. Bu kararlar doğrultusunda 2023 yılı için öngörülen %20 kurumlar vergisi oranı yüzde 25 olarak uygulanacak. Bununla birlikte, finansal kiralama, faktoring, elektronik ödeme şirketleri, sermaye piyasası kurumları ve sigorta şirketleri gibi sektörlerde kurumlar vergisi oranı yüzde 30 olacak.

Tescil ve kayıtlı bulunan araçlar ile yılsonuna kadar tescil edilecek yeni araçlar için ise bir sefere mahsus ek motorlu taşıtlar vergisi uygulanacak. Bu vergi, araç sahipleri tarafından ödenecek ve yılsonuna kadar tescil edilen yeni araçlar için geçerli olacak.

İhracatı teşvik eden kurumlar için de önemli bir düzenleme yapıldı. Münhasıran ihracattan elde ettikleri kazançlar için uygulanan kurumlar vergisi indirimi oranı 1 puandan 5 puana yükseltildi. Yapılan düzlenemelerden anlaşıldığına göre, hızla değer kaybeden TL’nin eşliğinde ihracatçıların desteklenmesi planlanıyor.

Bununla birlikte son yapılan açıklamalara göre Hazine, KKM desteği uygulamasını TCMB’ye devredecek. Hazine’nin KKM’de karşı taraflı TL cinsi işlemler için uyguladığı desteği, artık TCMB sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x