Bakan Kurum: Bayramın ikinci günü deprem bölgesindeki ilk konutları bitireceğiz

İstanbul’da seçim çalışmalarıyla ilgili Beyoğlu ilçelerinde bir dizi ziyaretlerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Okmeydanı Kentsel Dönüşüm 1’inci Etap Şantiyesi ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan Bakan Kurum, “Yarın İstanbul’umuzun dönüşümü adına Türkiye yüzyılının dönüşümünü, Gaziosmanpaşa’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hem temel atarak hem vatandaşlarımızın anahtarlarını teslim ederek 1,5 milyon konutluk büyük İstanbul dönüşümüne ilişkin müjdelerimizi de Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacak. İnşallah tüm İstanbul’un riskli konutlarının dönüşümü adına çok önemli bir iradeyi hep birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koymuş olacağız. Tabii İstanbul’umuzu şu an 39 ilçesinde 93 bin deprem dönüşüm konutumuz fiilen devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“BAYRAMIN İKİNCİ GÜNÜ İLK KONUTLARI BİTİRECEĞİZ”

Bakan Kurum, “Bir taraftan bayramı karşılıyor olmanın sevinci, bir taraftan bayramın ikinci gününde deprem bölgesinde bitireceğimiz ilk konutlarımızın teslim ediyor olmamız ve bir aydır orada afetzede kardeşlerimiz için bir mücadele veriyoruz. 11 ilimizde eş zamanlı afet bölgesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. 77’nci gününde 106 bin konutun sözleşmesini imzalamış inşaat sürecini başlatmış oluyoruz. İnşallah bayramın ikinci günü de ilk konutlarımızı, köy konutlarımızı depremzede kardeşlerimize, Sayın Cumhurbaşkanımızla büyük bir coşku içerisinde teslim edeceğiz” dedi.

“BAYRAMDA CUMHURBAŞKANIMIZDAN MÜJDELER VAR”

Cumhurbaşkanımızın açıklayacağı müjdelerle kentsel dönüşümdeki kararlılığımızı ve buradaki irademizi çok daha yüksek noktalara taşıyacak” diyen Bakan Kurum, “Devletimizin gerek hibe destekleri, gerek kiraya ilişkin desteklerinde Sayın Cumhurbaşkanımız yarın vatandaşlarımıza bayram müjdesi olarak verecek. Ve inşallah 5 yıl içerisinde İstanbul’umuzun dönüşümüne ilişkin bu iradeyi ortaya koymak ve 1,5 milyon konutluk dönüşümü gerçekleştirmek üzere 2012 yılında başlattığımız projemizi daha da güçlendirerek inşallah milletimize duyurmuş olacağız” diye konuştu.

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerine devam eden Kurum, Beyoğlu’nda bulunan Hasköy Kültür, Sanat ve Gösteri Merkezi’nde sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kanaat önderleri, muhtarlar, iş insanları ve vatandaşlarla iftar programında bir araya geldi.

İftar sonrasında konuşan Kurum, depremlerin 11 ilde yıkıcı etkisi olduğunu hatırlatarak, “Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş sallandı, acısını Kasımpaşa, Okmeydanı, Beyoğlu hissetti. Depremin yıkıcı etkisine bir de yağan karlar, kopan fırtınalar, yağmur ve çamur eklendi. Nice evler ve ocaklar söndü. 50 bin kardeşimizi kara toprağa verdik ama ‘Bizde ümit terk olunacak en son şeydir’ dedik. ‘Yeni evlerimiz olsun, ocaklarımız yeniden tütsün’ diye depremzedelere kardeş olduk, yoldaş olduk. Evladını kaybedene evlat, kardeşini kaybeden kardeş olduk.” diye konuştu.

Bakan Kurum, İstanbul’da, 21 yılda, çevre ve şehirciliğin her alanında büyük başarı hikayelerine imza attıklarını, Türkiye’nin ilk akıllı şehir inşasına Esenler’de 60 bin konutla başladıklarını kaydetti.

Beyoğlu Örnektepe’de de kentsel dönüşüm çalışmalarımızı aralıksız sürdürdüklerine dikkati çeken Kurum, 6 ay önce Okmeydanı’nda 778 konut ve 161 dükkanın temellerini attıklarını dile getirdi.

Kurum, TOKİ Başkanlığı tarafından kurulacak millet bahçesinin içerisinde birçok sosyal donatının yer alacağını ve önümüzdeki yıl açılacağını söyledi.

Cumhuriyetin en önemli ve en kritik seçiminin 14 Mayıs’ta yapılacağının altını çizen Kurum, bir tarafta “Türkiye Yüzyılı” diyenlerin diğer tarafta ise Türkiye’yi 100 yıl geriye götürmek isteyenlerin var olduğunu ifade etti.

“BU SEÇİM ‘TÜRKİYE ÜRETSİN CARİ FAZLA VERELİM’ DİYENLERLE ‘TÜRKİYE TÜKETSİN BORCA SAPLANALIM’ DİYENLERİN SEÇİMİDİR”

Bu seçimde sadece siyasi partiler ve adaylar değil zihniyetlerin yarışacağını bildiren Kurum, şöyle devam etti:

KAYNAK: AA, İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir