ABD’de konut kredisi faizlerindeki düşüş serisi devam ediyor

Investing.com – ABD’de konut kredisi (mortgage) faizleri düşmeye devam ediyor. Bugün açıklanan rapora göre konut kredisi faizleri 7 Nisan ile biten haftada %6,40’tan %6,30’a gerileyerek Şubat sonrası en düşük seviyeye indi.

Kredi faizleri düşüyor

ABD’de konut kredisi faizleri 2022’de Fed’in faizleri yükseltmesinin etkisiyle %7’yi aşarak 21 yılın zirvesine çıktı. Faizlerin son haftalarda gerilemesinde ise Fed’in faiz artışı döngüsüne yakında son vermesi ve yıl içinde de faiz indirimine başlaması beklentileri etkili oluyor.

Faizlerin düşmesinde Fed’i frenleyecek veriler de etkisini artırmaya başladı. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdamın yavaşlama göstermesi işgücü piyasasında soğumanın belirginleştiği fikrini destekledi. Fed’in yavaşlayan ekonomi karşısında uzun süre yüksek faiz ortamını koruyamayacağı ön görülüyor. Bugün açıklanacak enflasyon rakamları da para politikasının seyri açısından yakından takip ediliyor.

Konut kredisi başvuruları artış kaydetti

Dört haftalık yükselişin ardından önceki hafta %4,1 azalan konut kredisi başvuruları, son haftada %5,3 oranında artış gösterdi. Faizlerdeki değişimi takip eden müşterilerin sezon nedeniyle de talebinde son haftada artış oldu.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir