5 senede 538 bin esnaf iflas etti: CHP raporu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, toplu esnaf iflaslarına ilişkin basın açıklaması açıklaması yayınladı.

Ağbaba, bu yılın ilk üç ayında meslekten ve sicilden terkini yaparak iflas eden esnaf sayısının en az 35 bin 777 olduğunu belirtti.

CHP’li yönetici, ilk üç ayda meslekten terkinini yapan esnaf sayısının 7 bin 67, sicilden terkinini yapan esnaf sayısının ise 28 bin 707 olduğunu kaydetti.

Ağbaba, 35 bin 774 esnaf iflasının, 2019’dan bu yana en yüksek üç aylık esnaf iflası oldu.

BAŞKANLIK SİSTEMİYLE KIYASLADI

Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti: “AKP Genel Başkanı Erdoğan 2018 seçimlerin öncesinde ‘Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz’ demişti. Başkanlık sistemiyle dünyanın en büyük 3 ekonomisi arasına gireceğimiz iddia edilmişti. 5 yıllık toplam iflas nüfusu 583 binin altında alan 44 ilin nüfusundan daha fazladır.

Lakin Türkiye son 5 yılda tarihinin en büyük ekonomik krizin yaşarken, küçük esnafımızda bu krizden payını almış oldu. Öve öve bitirilemeyen başkanlık sisteminde aradan geçen 5 yıldan bugüne tam 583 bin 314 esnaf iflas ederek ekmek teknesini kaybetmiş oldu.

SEÇİM VAADLERİ NELER?

14 Mayıs seçimlerinden hemen sonra esnaflarımız nefes alabilmesi için, ekmek teknelerini kaybetmemeleri için yapacağımız ilk iş bankalara ve kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarının faizleri silinecek. Ayrıca işyeri kira ödemelerinde stopaj oranını sıfırlayacağız.

Esnafımızın emekli olabilmesi için en son 2000 – 2008 arası için uygulanan geriye doğru borçlanma hakkını, ticari sicil kayıtlarına ve esnaf odalarına bağlı kalınan süreleri göz önünde bulundurarak tanıyacak, 9 bin gün prim eşitsizliğine de son vereceğiz.”

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir